OK

 

کلان داده (‌Big Data)
Big Data چيست؟
امروزه، Big Data به يکي از مباحثي تبديل شده است که در روند توسعه تکنولوژي بسيار به آن پرداخته مي شود. در حقيقت چالش واقعي با سازمان هاي بزرگ دريافت حداکثر اطلاعاتي است که در حال حاضر در دسترس است و همچنين پيش بيني اين موضوع که چه نوعي از داده ها در آينده جمع آوري مي شود. در واقع چگونه مي توان به اطلاعات موجود، دست يافت و به آن معنا بخشيد و به علاوه دستيابي به بينش دقيقي در مورد داده هاي گذشته يکي از نقاط کليدي در بحث هايي است که در بسياري از جلسات اجرايي در سازمان ها مورد انتظار است. با انفجار داده ها، Big Data به يک واقعيت در بسياري از سازمان ها تبديل شده است.
همان طور که سازمان ها بزرگ مي شوند، اطلاعات مرتبط با آن ها نيز به صورت تصاعدي رشد مينمايد و به تبع پيچيدگي هاي مرتبط با داده ها افزايش مي يابد. بسياري از سازمان هاي بزرگ در برنامه هاي کاربردي متفاوتشان داده هاي زيادي در فرمت هاي مختلفي را دارند. به همان ميزان که داده ها گسترش مي يابند، دسته بندي آن ها با يک الگوريتم يا منطق مشخص بسيار دشوار مي گردد. سازمان هاي بزرگ در واقع با اين چالش مواجه هستند که تمامي اطلاعات را در يک پلتفرم نگهداري نمايند و يک ديدگاه ثابت به آن ها داشته باشند. اين چالش منحصر به فرد براي درک تمامي داده هايي که از منابع متفاوت به دست مي آيند و استخراج اطلاعات علمي مفيد از آن ها، انقلاب Big Data جهاني ناميده مي شود.

قابليت گسترش سيستم هاي اطلاعاتي و ساير سيستم هايي که به محاسبات وابسته اند، به خوبي توسط قانون مور نشان داده مي شود. گُردن مور از موسسين شرکت اينتل در سال ۱۹۶۵ پيش بيني کرد که تعداد  قطعات يا اجزائي که در مدارهاي مجتمع مورد استفاده قرار مي گيرند، هر سال دوبرابر مي شود. در طول پنجاه سال گذشته، رشدي که در واقع نمايي بود، با سرعت بسيار کمي کندتر شد. به عنوان نمونه، تعداد ترانزيستورها در مدارهاي مجتمع، هر سال دوبرابر گرديد. ظرفيت ديسک، عملکرد کامپيوترها در واحد هزينه و غيره نيز به همين ترتيب، با سرعت مشابه در حال رشد هستند. در کنار اين پيشرفت هاي فوق العاده در فن آوري، مردم و سازمان ها بيش از پيش به دستگاه هاي کامپيوتري و منابع اطلاعاتي بر روي اينترنت وابسته مي شوند. مطالعه جهاني IDC در ماه مي ۲۰۱۰ نشان دهنده رشد جالب داده هاست. اين مطالعه تخمين مي زند که ميزان اطلاعات ديجيتالي (نظير اطلاعات رايانه شخصي، دوربينهاي ديجيتالي، سرورها، سنسورها) بيش از يک زتابايت را ذخيره نموده است و پيش بيني مي کند که "جهان ديجيتالي" در سال ۲۰۱۰ تا ۳۵ زتابايت رشد خواهد کرد. مطالعه IDC مشخص مي نمايد که ۳۵ زتابايت را مي توان به عنوان پشته اي از دي وي دي ها در نظر گرفت که نيمي از راه رسيدن به سياره مريخ را پوشانيده اند و در واقع انفجار داده چيزي جز اين نيست.

امروزه، Big Data به يکي از مباحثي تبديل شده است که در روند توسعه تکنولوژي بسيار به آن پرداخته مي شود. در حقيقت چالش واقعي با سازمان هاي بزرگ دريافت حداکثر اطلاعاتي است که در حال حاضر در دسترس است و همچنين پيش بيني اين موضوع که چه نوعي از داده ها در آينده جمع آوري مي شود. در واقع چگونه مي توان به اطلاعات موجود، دست يافت و به آن معنا بخشيد و به علاوه دستيابي به بينش دقيقي در مورد داده هاي گذشته يکي از نقاط کليدي در بحث هايي است که در بسياري از جلسات اجرايي در سازمان ها مورد انتظار است. با انفجار داده ها، Big Data به يک واقعيت در بسياري از سازمان ها تبديل شده است.تعريف Big Data :

سه واژه هستند که کلان داده (Big Data) را تعريف مي کنند: Variety (تنوع )، Velocity (سرعت) و Volume (حجم) که در اصطلاح عاميانه به آن ها ۳V گفته مي شود.
Volume (حجم):

ما در دنياي حاضر شاهد رشد نمايي ذخيره داده ها هستيم. ما مي توانيم در اين ذخيره سازي انواع متفاوتي از داده ها نظير ويدئو، موسيقي، تصاوير بزرگ را در شبکه هاي اجتماعي مشاهده کنيم. سيستم هاي ذخيره سازي با حجم ترابايت يا پتابايت در سازمان ها بسيار معمول هستند. همان طور که پايگاه داده رشد مي کند، برنامه هاي کاربردي و معماري ساخته شده براي حمايت از داده ها نيز نياز به بررسي مجدد دارند. گاهي اوقات داده هاي مشابه از زواياي گوناگون بايستي مورد بررسي قرار بگيرد . حجم زياد داده ها نشان دهنده  Big Data است.

Velocity (سرعت):

رشد داده ها و انفجار رسانه هاي اجتماعي، نگاه ما را به داده ها تغيير داده است. زماني رسيده است که ما به عنوان استفاده کننده از داده، به اين باور رسيده ايم که داده هاي ديروز داده هاي گذشته هستند. کانال هاي راديويي و شبکه هاي خبري به شدت دچار تغيير شده اند چرا که به سرعت اخبار را در اختيار ما قرار مي دهند. امروزه مردم در شبکه هاي اجتماعي آخرين رخدادها را براي استفاده ديگران به روز رساني مي کنند. در شبکه هاي اجتماعي گاهي گذشت چند ثانيه منجر به قديمي شدن يک پيغام مي شود که ديگر مورد علاقه کاربران نيست. مردم اغلب پيام هاي قديمي را دور ريخته و به موارد جديد علاقه و توجه نشان مي دهند. اين داده با سرعت بالا  نشان دهنده  Big Data است.

Variety (تنوع):

اطلاعات را مي توان در فرمت هاي متعدد ذخيره نمود. به عنوان نمونه پايگاه داده، اکسل، اکسس يا حتي يک فايل متني ساده را به کار برد. گاهي اوقات داده ها در فرمت هاي سنتي قرار نمي گيرند بلکه به شکل ويدئو، پيام کوتاه، فايل PDF و ... هستند. سازمان ها نياز به اين دارند که داده ها را سازماندهي نمايند و آن ها را در قالب معناداري قرار دهند. اگر تمامي داده ها داراي يک فرمت باشند کار بسيار ساده است اما اين محدوديت در واقعيت وجود ندارد.جهان واقعي داراي داده هاي زيادي در فرمت هاي متفاوتي است و چالش اصلي رويارويي با اين تنوع داده هاست. تنوع داده ها  نشان دهنده  Big Data است.

لازم به ذکر است، Big Data تنها به معناي تعداد زياد داده ها نيست، در واقع مفهومي است که فرصتي را فراهم آورده است تا به داده هاي موجود در محيط پيرامون ديدي جديد پيدا کنيم.


منبع:سيتنا1395/02/22
Bookmark and Share   شماره خبر :136 تعداد بازدید :6490

درج نظرات اخبار

نویسنده *  
نظر *  
کد ویژه
کد امنیتی
Captcha reload